BESÖK VÅR VISNINGSLOKAL I VÄSTRA HAMNEN

MÅN – FRE 09.00 - 10.30 • FRE 16.30-18.00 • VÄSTRA VARVSGATAN 11E MALMÖ • 040-233 900

0

Här mäter Direktbostad din förenings öppenhet och transparens.
0 stjärna: låg transparens
5 stjärnor: hög transparens

Bostadsrätter till salu Västra Hamnen/Dockan.

Här hittar du alla lediga bostadsrätter i ditt område. Alla kommer i prisordning. 1:or 2:or 3:or 4:or

Slutpriser Västra Hamnen/Dockan.

Slutpriserna ger dig info om det senaste budet som lades innan bostaden togs bort av mäklarfirman. 1:or 2:or 3:or 4:or

Fyren Brf

Västra Hamnen/Dockan
  • 1000 BOSTÄDER I MALMÖ - RING PETER DIETZ 040-233900
    Listing
  • Listing

BESTÄLL OBLIGATORISK BESIKTNINGSKONTROLL - OBEKO - INNAN DU KÖPER ELLER SÄLJER BOSTADSRÄTT.
BODIREKT I SVERIGE – BG:5666-4246 – 995 KRONOR INKL MOMS

Fyren Brf

NÄRA TILL SOL OCH BAD SOMMARTID
_________________________________________________________________________Brf Fyrens byggnader består av två havsnära flerbostadshus. Föreningen äger fastigheten Torrdockan 1 i Malmö. Byggnaderna har 94 bostadslägenheter samt en lokal. Här bor du nära till småbåtshamn, trevliga restauranger och härliga promenadstråk. Möjlighet till djuphavsbad och kustfiske finns mycket nära. För dig som vill parkera bilen hemma finns Malmö Centralstation nära med den Danska huvudstaden inom räckhåll. För den båtintresserade finns båtplats att hyra kanske utanför ditt fönster. Huset byggdes av NCC. Örehus sköter den ekonomiska förvaltningen. Trevlig innergård med tillgång till utemöbler finns sommartid. Tvättmaskin och torktumlare hittar du i samtliga lägenheter. I föreningen finns ett barnvagnsrum samt ett cykelrum. Gästlägenhet finns att hyra med många bäddplatser. Hissen når markplan samt även till garaget där bilplats finns att hyra.

Besök föreningens hemsida: www.brf-fyren.se
_________________________________________________________________________Föreningen innehåller 94 st bostadsrätter, 1 st lokal samt 86 st garageplatser och 3 st Mc-platser.

Bostadsrättsföreningen Fyren bildades 2003 och de första bostadsrättsinnehavarna flyttade in i december 2004. Samtliga lägenheter har balkong, terrass eller uteplats.

Föreningen har bredbandsuppkoppling genom bredband 2, vilket man betalar en obligatorisk avgift.

Det finns inga planerade avgiftshöjningar 2012. Den ekonomiska förvaltningen sköts av Örehus Fastighetsförvaltning AB.

Föreningen har gemensamt el-abonnemang, vilket innebär att man betalar en preliminär avgift varje månad. Denna regleras i efterhand enligt verklig förbrukning.

Det finns tillgång till en övernattningslägenhet för föreningens medlemmar som är utrustad för sex personer, belägen i Krankajen 8 (punkthuset).

I Dockans marina kan du hyra båtplats, vid intresse kontakta hamnkontoret.

Väsentliga händelser som skett under 2010/2011 är spolning av avloppsledningar, uppfräschning av miljörummet genom ny klinkerbeläggning, målning av fasaden samt ommålning och installation av utslagsbackar.
Inga planerade renoveringar inom de närmaste åren.

Välkommen in på föreningens hemsida för vidare information www.brf-fyren.se
Garageplats finns att hyra i mån av plats. Uthyrningen administreras av Örehus.

En överlåtelseavgift på 2,5% av prisbasbeloppet tas ut, dvs ca 1.070:-, denna betalas av köparen.

Brf Fyren
Allmänt om föreningen: Brf Fyren bildades 2003 och inflyttning skedde i december 2004. Föreningen innehåller 94 bostadsrätter och en lokal. Den ekonomiska förvaltningen sköts av Örehus Fastighetsförvaltning AB.

Det finns en övernattningslägenhet med sex bäddar belägen på Krankajen 8, som kan hyras av föreningens medlemmar till en kostnad av ca 250 kronor per dygn. I gästlägenheten ryms sex personer. I huset finns även åtta cykelförråd och fyra barnvagnsrum. På innergården finns det ett cykelställ.
Parkering/garage: Föreningen har 86 garageplatser och 3 mc-platser. Garageplats går att hyra i mån av plats till en kostnad av ca 550 kr per månad. Det finns även parkeringsmöjligheter mellan husen som man kan hyra för ca 400 kr/månad. Uthyrningen administreras av Örehus.
Bredband/TV: I varje lägenhet finns det ett Com Hem-uttag, basutbudet av TV- kanaler ingår i månadsavgiften. Föreningen har bredbandsuppkoppling genom bredband2, vilket man betalar en obligatorisk avgift på 100 kr/mån för.
Renoveringar: Väsentliga händelser som skett 2010/2011 är spolning av avloppsledningar, fasadmålning, uppfräschning av miljörummet genom ny klinkerbeläggning samt ommålning och installation av utslagsbackar. En del underhållsarbete samt lampbyte till LED är planerat framöver. Annars enligt planerad och avsatta medel, se underhållsplan.
Ekonomi: Januari månad 2015 och 2016 var avgiftsfri för medlemmarna i föreningen vilket belyser föreningens goda ekonomi. Det finns inga andra planerade avgiftsändringar i dagsläget. Enligt föreningen har de bra ekonomi likviditetsmässigt. En överlåtelseavgift på 2,5% av prisbasbeloppet tas ut, dvs. ca 1112 kr, som debiteras köparen. Pantsättning debiteras köparen 1% av pbb ca 444 kr/pant.
Övrigt: Föreningen har gemensam el, vilket innebär att föreningen står för ett gemensamt abonnemang för alla lägenheter i föreningen. Lägenhetsinnehavarna behöver därmed inte teckna egna elavtal. Kostnaden för elen läggs på månadsavin tillsammans med årsavgiften. I december 2015 gick föreningen över till automatisk fjärravläsning från Techem. Det innebär att Techem sköter hela hanteringen från avläsning och avräkning av debiteringsunderlag. Avräkningar utförs i perioderna februari-april, maj-juli, augusti-oktober samt november-januari. Debiteringen görs görs i efterskott och redovisas på avierna. Välkommen in på föreningens hemsida för vidare information, www.brf-fyren.se Ovanstående uppgifter är inhämtade från berörd förening, uppdaterat 2016-06-10.


0

Här mäter Direktbostad din förenings öppenhet och transparens.
0 stjärna: låg transparens
5 stjärnor: hög transparens

Ekonomisk prognos i föreningens senaste årsredovisning

Information om föreningens ekonomiska prognos saknas i föreningens senaste årsredovisning.

Låneprognos långfristiga lån:

Avgiftsprognos:


Information gällande föreningens bostadsrätter via förvaltaren

Information om genomförda installationer i föreningens bostadsrätter saknas i mäklarbild från föreningens förvaltare.

El-installationsintyg
Våtrumsintyg
Ventilationsintyg
OBEKO - Obligatorisk besiktningskontroll innan överlåtelse

Information om särskilda regler och villkor saknas i mäklarbild från föreningens förvaltare.

Mantalsskrivningskrav
Information om villkor vid delat ägande
Bosättningskrav - Förbud mot övernattningslägenhet
Innehavstidskontroll och innehavstidsregler
Förbud mot ägande av fler än en lägenhet per medlem
Begäran om ID-kontroll vid medlemsprövning
Begäran om inkomsthandlingar vid medlemsprövning
Begäran om anställningsintyg vid medlemsprövning


Föreningskontakt

Genomförda renveringsarbeten: Spolning av avloppsledningarna. Uppfräschning av miljörummen. Ommålade fasadpartier med träpanel. Grusgångar med ny beläggning för att undvika slitage i entreérna


Fakta om Fyren Brf


Område Västra Hamnen/Dockan
Byggår 2004
Adress
  • Krankajen 2, 4, 6 -12
Huskroppar 2 st
Antal lägenheter 94 st
Våningar 6 st
Värdering Bostadshuset i Västra Hamnen värderar din bostadsrätt, ring 040-233 900
Försäljning Lägenheter till försäljning i området
E-post info@direktbostad.se
Hemsida http://www.brf-fyren.se/joomla/
Karta Se karta över området
Förvaltare Örehus

Intresserad av Fyren Brf ? - Kontakta oss nedan!
Peter Dietz

Peter Dietz

DIN BRF-KONTAKT PÅ INTERNET

040-233 900
040-238 000
info@direktbostad.se
peter@direktbostad.se

Fuktkontroll av badrum i bostadsrätt

LÄS MER HÄR!
OBEKO