BESÖK VÅR VISNINGSLOKAL I VÄSTRA HAMNEN

MÅN – FRE 09.00 - 10.30 • FRE 16.30-18.00 • VÄSTRA VARVSGATAN 11E MALMÖ • 040-233 900

0

Här mäter Direktbostad din förenings öppenhet och transparens.
0 stjärna: låg transparens
5 stjärnor: hög transparens

Bostadsrätter till salu Slottsstaden/Ribersborg.

Här hittar du alla lediga bostadsrätter i ditt område. Alla kommer i prisordning. 1:or 2:or 3:or 4:or

Slutpriser Slottsstaden/Ribersborg.

Slutpriserna ger dig info om det senaste budet som lades innan bostaden togs bort av mäklarfirman. 1:or 2:or 3:or 4:or

Inland 4 BRF

Slottsstaden/Ribersborg

BESTÄLL OBLIGATORISK BESIKTNINGSKONTROLL - OBEKO - INNAN DU KÖPER ELLER SÄLJER BOSTADSRÄTT.
BODIREKT I SVERIGE – BG:5666-4246 – 995 KRONOR INKL MOMS

Inland 4 BRF

NÄRA TILL HAVET

Brf Inland 4 är en äkta bostadsrättsförening vars verksamhet omfattar 27 bostadslägenheter varav 1 upplåts med hyresrätt samt 2 hyresrättslokaler.Föreningen förvärvade fastigheten 2006 och äger tomten (friköpt)Utförda renoveringar:- Gård renoverad på 90-talet- Tak renoverat 1996- Vattenstammar delvis utbytta, delvis rengjorda- Elstammar bytta 2007- Avloppsstammar renoverade 2008- Besiktning och sotning av rökkanaler 2009- Fasad renoverad 2009/2010- Fönster renoverade 2009/2010- Hisskorgar och hissystem 2010- Tvättstuga delvis renoverad med två nya torkskåp 2011- Ny panna för elcentralen 2012- Innergården totalrenoverades. Garaget renoverades med nya tätskikt och bredband drogs in i fastigheten under 2013-2014Föreningen planerar att under 2016-2017 utföra injustering av värmesystemet och installation av nya ventiler på alla element samt nya ventilationskanaler i kök och badrum. Även en renovering av samtliga kallvattenstammar i fastigheten planeras under denna tid. Föreningen har god likviditet och den största renoveringskostnaden kommer att finansieras med sparade pengar. Eventuellt kommer man behöva ta upp ett nytt mindre lån men detta kommer inte att leda till några höjda månadsavgifter.Månadsavgifterna förändrades senast i april 2012 då de sänktes med 2%.Kontaktperson i föreningen: Petter Frostell 0708-428242, petter_inland4@frostell.comTV/Internet-anslutningAnsluten till kabelnät. Leverantör: CanalDigital.Bredband. Leverantör: Ownit.EnergiprestandaEnergiprestanda 103 kWh/m² år.Uteplats/balkongBalkong, läge söder.Övriga utrymmenTill lägenheten hör ett stort vindsförråd. Tvättstuga med två tvättmaskiner, torktumlare och torkskkåp samt tillhörande torkrum finns på vinden.Gårdsplats/innergårdTrevlig stenlagd innergård med utemöbler och grill.Bilplats/parkeringFöreningen har 6 garageplatser (600kr/mån) och 3 MC platser (300kr/mån). Till dessa är det separat kö. Boendeparkering råder i området och ansökan görs till Malmö stad.

Brf Inland 4
Adress Skvadronsgatan 10, 217 52 Malmö
Föreningen bildas 2006 och består av 25 lägenheter och 2 lokaler.

Garage finns 8 platser. Kösystem tillämpas
ombildad 2006
23 bostadsrättslägenheter
2 hyresrättslägenheter
3 uthyrda lokaler varav en restaurang
Garage: 7 bil, 4 MC (separat kölista för parkering)
Gemensam grillplats på gården och paviljongTeknisk. Förvalt: Bredablick

Allmänt/Övrigt:

Goda hyresintäkter ger bidrag till föreningen. 100% beläggning 2012
_________________________________________________________________________


0

Här mäter Direktbostad din förenings öppenhet och transparens.
0 stjärna: låg transparens
5 stjärnor: hög transparens

Ekonomisk prognos i föreningens senaste årsredovisning

En lägenhet har 2011 omvandlats till bostadsrätt vilket inbringade 2,45 miljoner till föreningen. Beslut kommer att tas om amortering av av skuldmassan. 2 ytterligare hyresrätter kan omvandlas vid senare tillfälle


Information gällande föreningens bostadsrätter via förvaltaren

Information om genomförda installationer i föreningens bostadsrätter saknas i mäklarbild från föreningens förvaltare.

El-installationsintyg
Våtrumsintyg
Ventilationsintyg
OBEKO - Obligatorisk besiktningskontroll innan överlåtelse

Information om särskilda regler och villkor saknas i mäklarbild från föreningens förvaltare.

Mantalsskrivningskrav
Information om villkor vid delat ägande
Bosättningskrav - Förbud mot övernattningslägenhet
Innehavstidskontroll och innehavstidsregler
Förbud mot ägande av fler än en lägenhet per medlem
Begäran om ID-kontroll vid medlemsprövning
Begäran om inkomsthandlingar vid medlemsprövning
Begäran om anställningsintyg vid medlemsprövning


Föreningskontakt

år 1995 nytt tak
år 2007 Nya elstammar och 3-fas
år 2008 Relining av avloppsstammar, säkerhetsdörrar, fogning av skorsstenar
år 2009 Renovering av fönster, ny puts och färg på fasad, garageporten
år 2010 Renovering av hisskorgar
år 2011 Nya torkskåp, ny belysning, tappvattenstammar rengjorda, uppfräschning i garaget.
Många stora och nödvändiga renoveringar är genomförda.


Fakta om Inland 4 BRF


Område Slottsstaden/Ribersborg
Byggår 1937
Adress
  • Skvadronsgatan 10
  • Regementsgatan 23 (25lgh)
Antal lägenheter 25 st
Värdering Bostadshuset i Västra Hamnen värderar din bostadsrätt, ring 040-233 900
E-post info@direktbostad.se
Karta Se karta över området

Intresserad av Inland 4 BRF? - Kontakta oss nedan!
Peter Dietz

Peter Dietz

DIN BRF-KONTAKT PÅ INTERNET

040-233 900
040-238 000
info@direktbostad.se
peter@direktbostad.se

Fuktkontroll av badrum i bostadsrätt

LÄS MER HÄR!
OBEKO